Použití anaerobních lepidel
Jsou jednosložkové tekuté hmoty na bázi metakrylátové pryskyřice, které vytvrzujípři zamezení přístupu vzduchu a při styku s kovem, který působí jako katalyzátor.
Tekutý stav umožňuje dokonalý styk s povrchem, kde kapalina vnikne do všech nerovností a následně v nich vytvrdne. Tím se pevnost spoje ještě zvýší.
Tyto vynikající vlastnosti předurčují využití těchto látek v průmyslu a opravárenství na zajišťování, spojování a těsnění spojů kov na kov. Anaerobní lepidla jsou trvale odolná vibracím, dynamickému namáhání, tlakům, teplotám a většímu spektru chemických látek.
Ve vztahu k aktivaci anaerobních lepidel při styku s kovovými povrchy rozeznáváme pasivní a aktivní materiály.
Z tabulky vyplývá, že pasivní materiály zcela nebo nedostatečně aktivují polymerizaci a tím znemožňují nebo značně prodlužují vytvrzení lepidel. Zde si můžeme pomoci aktivátorem Impact Adhesive – AC 64. Úcinkem chemické látky se změní pasivní povrch na aktivní. Aktivátor se nanáší na jednu nebo na obě strany spoje podle druhu materiálu. Aktivátor se nanáší vždy na pasivní povrch, nikdy ne na aktivní materiál.
Základním účelem spojení je zajistit přenos síly z hřídele axiálně nebo tangenciálně na náboj a opačně. V praxi používané základní spojení je třením, tvarem nebo svářením a pájením.
Použití lepidel jednoduchým způsobem řeší problémy klasických spojení. Lepidlo je zde použito jako konstrukční prvek. Tekutá konzistence zajišťuje vyplnění všech nerovností ve spáře, kterou zcela zaplní. Tím dojde ke 100% styku obou povrchů. Použití lepidla významnou měrou snižuje náročnost výroby (opracování povrchu), zjednodušuje montáž a urychluje výrobu. Snižuje se hlučnost a zvyšuje životnost zařízení.
Technika lepení je výhodnější i ve srovnání spojení natahováním za tepla, kde k přenosu kroutícího momentu se i tady využívá pouze tření. Třecí plocha pro přenos síly se pohybuje mezi 25 - 30 %. Někdy je výhodné tyto metody kombinovat. Spojení lisování za tepla při použití lepidla se používá tam, kde se předpokládá extrémní přenos kroutícího momentu.
Techniku lepení můžeme úspěšně využít v kombinaci u již standardně vyrobených spojení (klín, drážkování, čep apod.). Touto kombinací se značně zvýší přenos kroutícího momentu a odstraní se opotřebení standardního zajištění.
Při spojování materiálů technologií lepením je nutno počítat s faktory, které mají vliv na celkový výsledek. Mezi ty, které můžeme ovlivnit patří velikost spáry, drsnost povrchu,
provozní teplota, lepená plocha, působení sil, způsob vytvrzení lepidla a někdy druh materiálu.
Velikost spáry má vliv na celkovou pevnost pokud její velikost překračuje optimální rozměr, který je mezi 0,03 - 0,05 mm. V tomto rozsahu vykazují lepidla RiteLok maximální
stanovenou pevnost. Oproti lisování, kde se vyžaduje minimální hloubka drsnosti, pro lepení je ideální drsnost mezi 10 - 35 mm. Tím se ušetří za nákladné mechanické opracování povrchu.
Největší pevnosti dosahují lepidla RiteLok při teplotě 20 °C. Zvyšující teplota snižuje pevnost ve spoji. Obecně platí, že při maximální teplotě dle technických listů mají lepidla ještě 20 - 50% pevnosti.
Způsob vytvrzení rovněž ovlivňuje pevnost spoje. Vytvrzení pomocí aktivátorů lehce snižuje maximální pevnost naproti vytvrzení teplem pevnost mírně zvýší. RiteLok anaerobní lepidla umožňují spojování různorodých materiálů, ale velkou měrou zde působí různé adhezní síly, které je třeba vzít v úvahu. Minimálně negativně působí povrch kovů (ocel, nerez) více neželezné kovy a zásadně umělé hmoty. Zvýšenou měrou může ovlivnit adhezní síly oxidace povrchů.
Příprava povrchu je vždy rozhodující faktor pro dokonalý výsledek. Spojovaný povrch je
nutno nejdříve očistit od hrubé nečistoty a mastnoty. Následuje zdrsnění, pokud není dané z
výroby. Finálního odmaštění dosáhnete použitím odmašťovače S 1950. Po jeho vyprchání je
povrch připraven na aplikaci lepidla.
Všechny tyto tradiční metody lze nahradit jedinou.
Dostatečný sortiment lepidel Impact Adhesive pro spojování typu náboj/hřídel umožňuje vybrat optimální produkt.
Důvodem selhávání šroubových spojů a snížení síly spoje je uvolnění a vytočení šroubu. Příčinou je dynamické namáhání a zatížování spojů (osové přetížení, teplotní roztažnost, vibrace, nárazy atd.).
Šroubové spoje lze proti selhání zajistit výrobky Impact Adhesive - zajišťování a těsnění šroubových spojů. Jednoduchá metoda umožňuje závitové spoje pojistit proti samovolnému uvolnění a zároveň spoj utěsnit proti průniku široké škály průmyslových kapalin a plynů.
Příprava povrchu: Spojovací materiál musí být čistý, suchý a odmaštěný. Protože tuto
podmínku není možné v praxi vždy dodržet, byl vyvinut produkt IA 103, který je tolerantní
na lehce zaolejované povrchy, které zásadním způsobem neovlivní lepící a těsnící vlastnosti
produktu. I zde platí pravidlo, že pečlivá příprava povrchu je přímo úměrná dobrému
výsledku.
Dávkování: Produkty Impact Adhesive lze dávkovat přímo z lahviček 10 ml, 50 ml a 250 ml,
které jsou pro toto použití dobře uzpůsobené dávkovací špičkou. Dávkovat lze jednostranně
přímo na závit spoje, buď na vnitřní, nebo vnější stranu. Produkt se nanáší kruhovým
způsobem po obvodu závitu v takovém množství, aby po zatočení do konečné pozice vyplnilo
lepidlo kompletně prostor mezi závity. Pro přesné dávkování při sériové výrobě je možné doporučit vhodné dávkovací zařízení, které zajistí optimální množství produktu pro každou operaci.
Jednoduchá metoda umožňuje závitové spoje pojistit proti samovolnému uvolnění a zároveň
spoj utěsnit proti průniku většiny průmyslových kapalin a plynů. Některé šroubové spoje je
nutno po čase demontovat, proto Impact Adhesive systém umožňuje zvolit ze tří možností:
Tradiční metody a jejich problémy
Impact Adhesive řešení: